
Kiadás: 9. kiadás
Megjelenés: 2009
Oldalszám: 1209 oldal
Formátum: B/5, kötve
ISBN: 978-963-2790-79-4
Témakör: Matematika felsőfokon
Sorozat: Kézikönyvek
Elfogyott
Matematikai kézikönyv - 9. kiadás, Typotex
Immár a 9. kiadásban kapható a legendás "Bronstejn", a matematikai tudás kincsestára. A matematika tudományának egyik meghatározó vonása, hogy soha nem avul el. A fejlődés nem fosztja meg az elért eredményeit az érvényességüktől és értéküktől, hanem továbbfejleszti, bővíti azokat, s újakat - akár egész új területeket és/vagy eszközrendszereket - teremt melléjük. Az először 1953-ban Moszkvában megjelent Bronstejn egymást követő kiadásai is így követték a tudomány fejlődését, ezért is töretlen és csorbítatlan a szakmai értéke a mai, immár 9. kiadásnak, amelyről a Typotex a honlapján elmondja, hogy alapja az 1998-as, jelentősen frissített és új fejezetekkel bővített német kiadás. A korábbi frissítések során megjelentek benne egyebek közt a halmazok, a valószínűségszámítás és a matematikai statisztika, a matematikai programozás és a numerikus módszerek, a 8. kiadás újdonságaként emelték ki az olyan témaköröket, mint pl. a dinamikus rendszerek, a számítógép-algebra, a fuzzy logika, a kombinatorikus algoritmusok, a kriptológia, a műszaki analízis új módszerei, és az algebra modern ágai. A jelenleginél a kiadó kiemeli, hogy olyan új területekkel is foglalkozik, mint pl. adatvédelem, pénzügyi matematika, a számítógépek használata, s olyan, igen komoly szoftverek leírásával, mint pl. a Mathematica vagy a Mapple.
Valójában nem tragédia, ha már nem tudjuk fejből valamennyi hajdan tanult képletet, módszert, megoldási technikát, hacsak azok nem napi munkánk részei. Azok száma pedig, akik követni tudják az új eredményeket, minden bizonnyal erőteljesen konvergál a nullához. Éppen arra valók az ilyen kézikönyvek, hogy utánanézhessünk ezeknek. Ezért a jelenlegi köpcös kötet, az 1209 oldalán sorakozó rengeteg matematikai ismerettel mindenképpen helyet érdemel a kezünk ügyében. A Typotex úgy jellemzi -s neki fenntartás nélkül hihetünk! -, hogy a matematika egészét átfogó munka, amely áttekintésre, ugyanakkor pontos fogalomalkotásra törekszik anélkül, hogy beleveszne a részletekbe, s ennek köszönhetően jól használható a gyakorlatban. Azt pedig a legtöbbünk döbbenten nézegeti benne, hogy mennyi újdonság jelent meg e tudományban (arról nem is beszélve, hogy mennyit felejtettünk a korábban ismertekből).
Igen sok józan igazság volt a hajdani műegyetemi jelszóban: a mérnöknek nem az a dolga, hogy mindig mindent fejből tudjon, hanem hogy mindig tudja, mit hol tud gyorsan megtalálni. Ebben az ilyesfajta kézikönyvek a legjobbak, merthogy a legjobban kezelhető és igazán megbízható források közé tartoznak. Amúgy még az is megkockáztatható, hogy ha a matematika valamely területe nem napi kenyere az embernek, akkor jól teszi, ha még annak is utánanéz, amiről úgy véli, hogy jól emlékszik rá. Jogosan mondogatta hajdani tanárunk, hogy a képletek nézegetése tisztítja a szemet.
A nagy fejezetek: . Aritmetika . Függvények és előállításuk . Geometria . Lineáris algebra . Algebra és diszkrét matematika . Differenciálszámítás . Végtelen sorok . Integrálszámítás . Differenciálegyenletek . Variációszámítás . Lineáris integrálegyenletek . Funkcionálanalízis . Vektoranalízis és térelmélet . Komplex függvénytan . Integráltranszformációk . Valószínűségszámítás és matematikai statisztika . Dinamikai rendszerek és a káosz . Optimalizálás . Numerikus módszerek . Matematikai programcsomagok . Táblázatok. Csupán a tárgymutató 56 oldalt tesz ki, a tartalomjegyzék 32-őt, az irodalomjegyzék 28-at. A könyv szakmai alaposságára és megbízhatóságára pedig garancia a Typotex mindenkor kiemelkedő gondossága.
A cikk megjelent még: a MATISZ hírlevél 2010/13. számában
Kapcsolódó recenziók
- Matematikai kézikönyv - 9. kiadás, Typotex (Osman Péter, MISZ, 2010-06-29)