
Megjelenés: 2021
Oldalszám: 92 oldal
Formátum: B/6, fűzve
ISBN: 978-963-4931-56-0
Témakör: Filozófia, Pszichológia, Szociológia
Eredeti ár: 3200 Ft
Webshop ár: 2400 Ft
KOSÁRBA
Ex libris
Érteni vélem, miért éppen ez a könyve érte meg a második kiadást. Ül a magyar olvasó – nő, persze hogy nő, sőt asszony, gyereke is van –, és kiesik a könyv a kezéből, amikor végre megérti, hogy a keserűségek (férje a kocsmárosnét keféli, informatikus fia fókavadász lett valahol északon), a háború (másik fia épp most állt be határvadásznak), a vírustól rettegés (a Covid kiirtotta a fél utcát, hat falu egyetlen orvosa Bécs külvárosában lett műtőssegéd), a dühöngések (valami nagykutya hatvan pusztát bekeríttetett, kastélyában még a budi is színarany), a kudarcok (disznóját a pestis vitte el, a dinnyét az aszály), Han gyűjtőszava szerint tehát a „fájdalmak” leghatékonyabb csillapító ellenszere a szmájli (az meg mi?), a rezsicsökkentésről, a nyugdíj értékének megőrzéséről szóló hazudozás, az egészségszimuláló kordivat, tehát hogy ez mind szimpla átverés, buhera, átkúrás, hogy ő mindezeket ne is vegye észre, önmagát fiatalnak és szépnek lássa, vagy legalábbis olyannak láttassa, de neki ebből most aztán végleg elege van, már-már kegyeskedne is fölserkenni, hogy visszeres lábain kisántikáljon a fészerbe kaszát egyenesíteni, hogy a retkes csékbe kergessen mindenkit, akik őt így átverték, de előtte még átnéz a szomszédasszonyhoz, hogy serkenjen föl az is, ketten mégis többre mennek, tegye le azt a csinos kisbaltáját – mert neki az is van, vajon honnan az anyja valagából szerezte –, amivel épp rőzsét lopni indult a főispán erdejébe, ugyanis villanyszámlára, gázbojlerre és napi öt deka párizsira együtt már nem futja ennek a nyomorultnak, és akkor a szomszéd előbb elkéri azt a könyvet, hogy maga is meggyőződjön és önként háborodjon föl, nehogymá más mondja meg neki a tutit, hogy rohadjon meg, úgyse adja vissza, soha nem ad vissza semmit az a büdös kurva, na tessék, most szaladhat a boltba, ha szerencséje van, még kap a második kiadásból.
Gyung-Chul Han gumicicája a neoliberalizmus. Ezt rágjuk, cincáljuk minden könyvében, kissé pozőr, elitista stílben, de ez nem baj, legalább közérthetően szól hozzánk Heidegger, Jünger vagy Nietzsche. Anti-Fukuyama futamai kezdetben élvezetesek, idővel ellaposodnak. Erős a gyanúm, hogy az élet őt is beelőzte. Az utolsó embert ugyanis mégsem az unalom fogja megölni, hanem egy nukleáris robbanás. A fordítás – Csordás Gábor remek, szellemes munkája – sikerrel küzdi le a filozófia nyakatekert szókészletét.
Gyung-Chul Han, a celebbé sztárosult, nyugatra tévedt keleti bölcs legutóbbi, ugyancsak a könyvhét táján megjelent kötete – A Föld dicsérete – már főként saját virágoskertjében töltött hosszú óráinak élményeiről értekezik.
Kapcsolódó recenziók
- Ex libris (Tunyogi László, https://www.es.hu/, 2022-09-02)
- BYUNG-CHUL HAN: A NEOLIBERÁLIS TÁRSADALOM MÁR A FÁJDALMAT IS MEGÖLTE (Dippold Ádám, https://qubit.hu/, 2022. január 2.)
- Élményt csillapítani /avagy a jólét elviselésének fájdalomküszöbei/ (A. Gergely András, http://www.naputonline.hu/, 2021. november 4.)
- A FÁJDALOM A „KÖTELEZŐ JÓ KÖZÉRZETET” ZAVARÓ HIBA (Maczkay Zsaklin, https://konyvkultura.kello.hu/, 2021. november 12.)
- A fájdalom kell, a fájdalomcsillapítás már a létünket veszélyezteti (Grozdits Hahó, https://librarius.hu/, 2021. október 18.)