Hanem a tartalma annál erősebb! Nem kevesebbet tár elénk, mint jövőnk képét, lehetőségeit, módozatait – mostanra már igencsak összehurkolódott globális világunkkal együtt a mienkét is. Több éven keresztül dolgozott rajta egy szakemberekből álló csapat – kutatott, elemzett, mérlegelt.
Mára már igazán nem kell bizonygatni, hogy századunkat az informatika uralja. Áthat minden ágazatot, tudományt, a napi életünket, egészségünket, szórakozásainkat, kultúránkat, átalakítja a gondolkodásmódunkat. Jó ez, avagy rossz nekünk? A válasz nem egyszerű „igen-nem”. Aligha lehet ilyen összetett, egyre alakuló, változó folyamatra egyszerű feleleteket adni. Ez már abból is kitűnik, hogy az 1996-ban létrehozott Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács fél évtizedig dolgozott a válaszokon, a jövőképen, ebből keletkezett ez a tekintélyes méretű kötet.
Égen-földön informatika – mondja a könyv címe. Valóban, ma már az égen keringő műbolygók és az általuk nyújtott informatikai szolgáltatások legalább oly fontosak lettek, mint a földi rendszerek, hálózatok. Terméseredmények jóslásától meteorológiai előrejelzésekig, a légi felderítésig rengeteg hasznos ismeretet adnak nekünk. Arról persze újabb kötetet lehetne írni, hogy ez utóbbi mennyire szolgálja a társadalmakat és mennyire a hadviselést meg a kémkedést.
Van egy különleges tanulsága ennek a roppantul érdekes tanulmánygyűjteménynek. A címlap azt hirdeti, hogy itt az információs társadalom technikai távlataival ismerkedhet meg az olvasó. Igaz, valóban naprakész áttekintést nyerhetünk belőle, ám talán a legfontosabbak a tanulságok, az, hogy az egymás sarkát taposó technikai újdonságok hogyan hatnak a munkánkra, napi létünkre, sőt, emberi kapcsolatainkra is. És az is lényeges, hogy megtudhatjuk belőle, hazánkban jelentős, nemzetközileg is elismert kutató-fejlesztő központok léteznek, dolgoznak.
A hetvenes években megjelent egy nagy port felvert kötet a számítástechnikáról. Áldás vagy átok? – kérdezték a szerzők. A jelenleginél jóval karcsúbb kis könyv (hol volt akkor még a mai informatikai eszközök, rendszerek nagyobb része!) végül is inkább az „áldás” felé hajlott. Mára az elektronika, az informatika már életünk szerves része, ráadásul állandóan változik, bővül, terjed.
A lényeg: úgy kell használnunk, hogy minél több áldás származzon belőle. Ezt a célt szolgálja ez a vaskos, értékes tanulmánygyűjtemény is. Fontos ezért, hogy akik döntenek, el is olvassák, ismerjék meg a trendeket, és fogadják meg a tanácsokat.
×
Üzleteink nyitvatartása
Olvasók Boltja
2022. június 30-án és július 1-én üzletünk LELTÁR miatt zárva tart!
1136 Budapest, Pannónia utca 35-37.
H – P: 10 – 18 óráig
Typotex Könyvesbolt
2022. június 30-án üzletünk zárva tart!
1024 Budapest, Fillér utca 9-11. "A" lépcsőház, 54-es kapucsengő
H – Cs: 9 – 16 óráig
Péntekenként üzletünk zárva tart.
ELTE Pult
Cím: Budapest, XI. kerület, Pázmány Péter sétány 1/A., földszint
Nyári szünet: 2022. június 27-től szeptember 12-ig