
Megjelenés: 2006
Oldalszám: 456 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9548-85-5
Témakör: Pszichológia
Sorozat: Test és lélek
Eredeti ár: 3300 Ft
Webshop ár: 2475 Ft
KOSÁRBA
Geoffrey Miller: A párválasztó agy
A legbotrányosabb az evolúció elméletében az, hogy feleslegessé teszi Isten létét, legalábbis azét az Istenét, aki hat nap alatt teremtette a világot.
Azt még valahogy el tudja fogadni az ember, hogy a dinoszauruszokból madarak, a négylábú emlősökből meg delfinek és bálnák fejlődtek ki a környezethez való alkalmazkodás, a természetes szelekció, a DNS mutációja, és a genetikai öröklődés révén.
Ha viszont az ember is így emelkedett ki az állatvilágból, és nem egy mindenható szellemi lény formálta a maga saját képére, akkor honnan a csudából származnak az olyan képességeink, mint a kreativitás, a nyelv vagy az erkölcs?
Lehet-e magyarázatot találni az emberi agy túlfejlettségére, bonyolultságára?
Ez a könyv leíró formában megírt értekezéseket tartalmaz az evolúcióról, és hipotéziseket az emberi tudat fejlődéséről, benne a párválasztás szelekciós szerepéről.
A párválasztás kapcsán szóba kerül érdek és szerelem, udvarlás és szex, rengeteg pikáns részlettel, a hímvessző evolúciójától a csiklóig, és az orgazmusig. Megtudhatjuk például azt is, hogy az emberszabású lényeknél (majmok és emberek) milyen összefüggés fedezhető fel a herék nagysága és a között, hogy az illető faj milyen családmodellt kedvel. Elárulom, a szerző, és a mai tudományos konszenzus szerint, az ember genetikailag meghatározottan hajlamos hűtlenségre, de alapvetően az ősidőktől kezdve monogám kapcsolatok sorozatában él. Hogy ez mit jelent, a könyvből megtudható részletesen.
Az evolúciós pszichológiában a legbotrányosabb nem az, hogy az ember viselkedésének, kultúrájának, erkölcsének természeti, biológiai okait és meghatározottságait mutatja meg, hanem hogy látszólag megfoszt bennünket a szabadságunktól. Isten a jó és rossz közötti választás képességével ruházta fel az embert, tanítják a vallások, és ha ez nincs, ha minden determinált ok-okozati összefüggésekre vezethető vissza, akkor hol marad az egyén felelőssége a tetteiért?
A válasz benne van a könyvben, ha nem is didaktikusan. Az emberi intelligencia bonyolultsága teremti meg a jó és a rossz közötti választás lehetőségét, és ez az intelligencia egy cseppet sem lesz sápadtabb attól, hogy nem teremtett, hanem szerzett képesség.
Nő és férfi kapcsolata, egymásra találása a kulcs, amely minden zárat megnyit, amely az emberről szóló titkos tudáshoz elvezethet – vezeti le a szerző kissé hosszú, de rendkívül szellemes és szórakoztató könyvében, amely a nálam hozzáértőbb recenzensek szerint Darwin és Dawkins művei mellé állítható alapmű.
Kapcsolódó recenziók
- Geoffrey Miller: A párválasztó agy (Vargarock Zsolt, Moly.hu, 2012.05.)
- A párválasztó agy - A párválasztás szerepe az emberi agy evolúciójában (ulmarius, Természet Világa, 2008. május)
- Frivol elmék (, Debrecen Online, 2007. január 12., )
- A párválasztó agy (Tandori Dezső, Könyvvilág, 2007 január, )
- A küzdelem és a boldogság (Pléh Csaba, Élet és irodalom, 2006 június 30., )