
Oldalszám: 467 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-2795-73-7
Témakör: Nyelvtudomány, Tudománytörténet, Történelem
Elfogyott
Mik vogymuk?
Finnugor nyelvet beszélő, török kultúrájú nép vagyunk, amelyik genetikailag nem tér el a környező nemzetektől, ám hiedelemvilágában (csodaszarvas) s hagyományaiban őrzi a hun rokonság (vagy azonosság) hitét. Nem vagyunk viszont Atlantisz túlélői, a Szíriusz becsavarodott, „turul nyelvet beszélő” vegetariánusai, nem élünk negyvenezer éve a Kárpát-medencében, s nem rokonunk bizonyíthatóan a sumer, az etruszk, a baszk, a japán, a szkíta, sem a lecsós ujgur. Nyelv, kultúra és származás: három különböző dolog. Nem azonos. Példa rá ezer.
Rokonságról mit sem bizonyít az afféle (legfeljebb a tudatlanságot), hogy németül a Hert őszt jelent, ami ugye „leherbasztja a virágokat”. Amint a latin stella sem a magyar sűrű „tsellagból” lett.
Jöttünk az ismeretlen Belső-Ázsia 8000 kilométeres sztyeppéjéről ide, a Kárpát-medence végállomására, ahol egy másik, megszilárdult kultúrába ütközvén, rátelepedtünk az itt talált szarmaták, jazigok, alánok, avarok, szkírek, szlávok, dákok, gótok, gepidák, vandálok, longobárdok maradékaira. Jöttek velünk kabarok, törökök, irániak, s jöttek hozzánk szlávok, jászok, besenyők, úzok, kunok, frankok, svábok: Európa és Ázsia évezredes kevercse. Ebből lettünk.
Genetikailag nincs homogén nép. Ahogyan nyelv sincs. Nem létezik „a” magyar nyelv, hanem „nyelvváltozatai vannak, amelyek egy-egy területre, foglalkozásra, csoportra” jellemzőek. És személyes identitásunkra, választásainkra. A kultúra köt össze bennünket, nem az „őstörténeti dilettantizmus” és homály. Valahova tartozásunk nem politikai választás kérdése, sem laikus találgatásé.
A szerző, a szegedi egyetem docense lenyűgöző könyvében összegzi a nyelvtörténet és a művelődéstörténet idevonatkozó kérdéseit és válaszait.
(A szöveg eredetileg a Galamus-csoport honlapján volt olvasható.)
Kapcsolódó recenziók
- Nyelvrokonság és hunhagyomány. Rénszarvas vagy csodaszarvas? Nyelvtörténet és művelődéstörténet. (Peter Sherwood, http://ahea.pitt.edu, 2014-1-25)
- Egy nép a hamis metafora csapdájában (Uri Dénes Mihály, http://kulter.hu, 2012.12.29.)
- Miről mesél anyanyelvünk története? (Kelyer Éva, olvassbele.hu, 2012-11-27)
- Nyelvrokonság és hunhagyomány (, Innotéka, 2012. május)
- Tények és mondák összhangja - Sándor Klára (Csokonai Attila, Könyvhét, 2012.05.04.)
- Mik vogymuk? (Erdélyi S. Gábor, 168 Óra, 2012.04.28.)
- Kibékíthetetlen-e az ellentét? (Fejes László, Nyelv és Tudomány, 2012.02.06.)
- Hunok legyünk vagy magyarok? (Miklós Gábor, Népszabadság, 2012.03.18.)
- Rénszarvas vagy csodaszarvas? (Bán Magda, Új Könyvpiac , 2012. március)
- Szkíták, hunok, magyarok - Kavargó idő (Rab László, Népszabadság, 2011.12.23.)
- Ötös: Beszélgetés Sándor Klárával (Kuncze Gábor, Klubrádió, 2011-12-15)