
Fordította: Krivácsi Anikó
Kiadás: 5. kiadás
Megjelenés: 2010
Oldalszám: 232 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9664-78-4
Témakör: Tudománytörténet
Sorozat: Principia Philosophiae Naturalis
Elfogyott
Kiadás: 5. kiadás
Megjelenés: 2010
Oldalszám: 232 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9664-78-4
Témakör: Tudománytörténet
Sorozat: Principia Philosophiae Naturalis
Elfogyott
Leonardo da Vinci válogatott írásai
Ízelítő a polihisztor életművéből
Egy nagy művész gondolatai
Könyvhét
2008. március
Leonardo da Vinci nemcsak művészként volt sokoldalúfestő, szobrász, építész), hanem hadmérnöki feladatokat is vállalt, örökmozgót és repülő szerkezetet tervezett, művészetelméleti munkássága és jelentős, s a természetrtudományok különböző kérdései is foglalkoztatták. Hatalmas életművéből, szerteágazó témájú munkásságából rövid, ám reprezentatív válogatás a jelen kötet. A szerkesztő, az anyagot témakörök szerint rendező Csorba F. László jegyzeteiben Leonardo korának episztemológiai hátterét is bemutatja, kiemelve a nagy művész viszonyát az arisztotelészi gondolatvilághoz. Leonardo írásművészete különösen aforizmáiban, allegóriáiban és rövid elbeszéléseiben feltűnő. A milanói Codex Atlanticus tartalmazza a következő aforizmát: "A fenyegetés azoknak a fegyvere, akik fenyegetve érzik magukat." A párizsi Institute de France őrizte meg az alábbi allegóriát: "A hírnevet madár képében kell megjeleníteni, amelyet tollak helyett nyelvek borítanak." Ugyanitt található a következő kis elbeszélés. "Megkérdezték egyszer egy festőtől, miért van az, hogy a halott alakok, amelyeket fest, oly szépek, saját gyermekei pedig rútak. A festő azt válaszolta, azért, mert a festményeket nappal, a gyerekeket pedig éjjel készíti."
A festő megmutatkozik például Leonardo híres csataleírásában, amelynek bevezető sorai: "Először a tüzérség füstjét kell megfestened, amely a levegőben összekeveredik a lovak és a harcosok mozgásától felkavart porral..." A leírás a filmmontázs szabályait előlegezi, s Szergej Eizenstein Montázs (1938) című alapművében teljes terjedelemben közölte.
Az egyetemes lángelme azonban nem riadt vissza a moralizáló történetektől sem. Leonardo szerzeménye a következő, a londoni Codex Forsterben fennmaradt mese. "A fehér papír megveti a tintát feketesége miatt, amelytől beszennyeződik.
Amikor a papír látja, mennyi sötét foltot ejtett rajta a feket tinta, bizony kesereg; pedig a tinta megmutatja neki, hogy csupán az általa ráírt szavak miatt őrzik meg őt."
K.S.A.
Kapcsolódó recenziók
- Egy nagy művész gondolatai (K.S.A., Könyvhét, 2008. március)
- Leonardo da Vinci válogatott írásai (Kerékgyártó György, Gyártásrend – Technológiai Magazin, 2008. május 1.)
AJÁNLOTT KÖNYVEK