
Megjelenés: 2020
Oldalszám: 304 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-4931-03-4
Témakör: Informatika, Műszaki tudomány, Tudománytörténet, Történelem
Eredeti ár: 4900 Ft
Webshop ár: 3675 Ft
KOSÁRBA
Az Enigma feltörésének igaz története
Milyen munka vezetett az Enigma sikeres feltöréséhez? És hogyan vált ennek egyik legfőbb alakjává Alan Turing és Bletchley Park?
Dermot Turing nagy fába vágta a fejszéjét, amikor eldöntötte, utánajár nagybátyja, a híres Alan Turing és társai munkásságának. A kutatók munkáját megnehezítette a tény, hogy nagyon sok, az ügyben döntő jelentőségű irat évtizedekig titkosítva volt, mára azonban a legtöbb anyag titkosítása feloldásra került, a kötet törzsanyagát a francia Gustave Bertrand több száz oldalas irata és jegyzetei adták. Gustave Bertrand francia katonai hírszerző, akinek fontos szerepe volt abban, hogy segítse a lengyelek munkáját az Enigma feltörésében, majd ő és társai hozták tető alá a példátlan együttműködést a franciák (X), a britek (Y) és a lengyelek (Z) között. A lengyelek ekkor, az 1940-es évek elején már 10 éve próbálkoztak a német rejtjelező feltörésével, de egy ponton nem jutottak túl. Munkájuk alapjaiban meghatározta a britek próbálkozásait, akiknek végül sikerült is az, amit lehetetlennek gondoltak.
A németek 1918 februárjában nyújtották be a rejtjelező gép szabadalmát, a britek pedig másfél évvel később alapítják meg a kódfejtő és rejtjelező iskolát. 1926-ban a németek már használják az Enigmát, a lengyelek és a britek ugyanebben az évben beszereznek egy szabad kereskedelmi forgalomban lévő gépet tanulmányozásra. 1929-ben a lengyelek is megkezdik az első kriptológiai tanfolyamot. 1936-ban a németek már aktívan használják a továbbfejlesztett Enigmát, amelynek kapcsolótárcsáján naponta változtatnak, 1937-38-ban pedig teljesen új tárcsákat használnak hozzá.
1939 januárjában megtartják az első X-Y-Z konferenciát, ahol a három ország kriptográfusai, kémei és matematikusai egyezségre próbálnak jutni, ezt megismétlik fél évvel később is. Miután 1939 szeptemberében Németország lerohanja Lengyelországot, a lengyel hírszerzők és kódtörők átköltöznek Párizsba, ekkor érkezik Alan Turing a Bletchley Parkba. A lengyel kódfejtőknek még kétszer kellett menekülni, míg végül többségük a németek kezére jutott. Eközben az ő munkájukat alapul véve Turing és társai Bletchley-ben feltörték az Enigmát, aminek nagy jelentősége volt az európai háború gyors lezárásában.
A kötet alapos, részletes, rengeteg dologra kiterjed a lengyel, francia és brit kódfejtők életétől, meneküléseiktől, megpróbáltatásaiktól kezdve munkásságuk bemutatásáig. Egy egészen más, ha úgy tetszik, titkos története ez a második világháború korszakának. A könyv elsősorban Gustave Bertrand és Gwido Langer, az osztrák-magyar születésű lengyel kódfejtő alakjára és sorsára koncentrál, de közben megismerhetjük a nagy előrelépéseket és mérföldköveket a feltörési munkában, és a németek erőfeszítéseit és egyre jobb, alaposabb taktikáit a titkaik és főként katonai hadmozdulataik védelmére.
Nagyon érdekes és magával ragadó könyv ez, amelyben egy olyan oldaláról ismertem meg ezt a rövid, de véres korszakát Európának, amely eddig még rejtve volt előttem. A kötet végén található függelékben pedig szó van arról, amit mindvégig hiányoltam egy kicsit: az Enigma működéséről és a feltörési kísérletek bonyolultságáról is, bemutatva egy ún. Zygalski-lapot is. Részletes és érdekes adalék ez a könyv arról is, hogy mi van, amikor a tudomány a hadsereg szolgálatában áll.
A fordítás Gyárfás Vera munkája.
Kapcsolódó recenziók
- X, Y, Z - az Enigma feltörésének igaz történet (Dr. Osman Péter, http://www.innovacio.hu/, 2021-7-13)
- REJTÉLYBŐL VALÓSÁG (Papp Sándor Zsigmond, https://konyvterasz.hu/, 2020-10-28)
- Az Enigma feltörésének igaz története (Arthur Arthurus, https://kulturpara.blog.hu/, 2020-09-30)
- Enigma – a kémregényeknél izgalmasabb történet (Grozdits Hahó, https://librarius.hu/, 2020-09-23)