
Kiadás: Második kiadás
Megjelenés: 2015
Oldalszám: 574 oldal
Formátum: A/4
ISBN: 978-963-4930-59-4
Témakör: Művészetelmélet, Fotográfia
Eredeti ár: 11900 Ft
Webshop ár: 8925 Ft
KOSÁRBA
Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve
Tartalma, a benne elénk tárt ismeretanyag gazdagsága, intellektuális- és úgyszintén kultúrtörténeti dokumentációs értéke szerint ez a szó átvitt, legpozitívabb értelmében a fotográfia nagyon nagy könyve. Mind esztétikailag, mind intellektuálisan, mind pedig a fényképezésben rejlő, szinte végtelen kifejezési, láttatási lehetőségek felmutatásában káprázatos, bámulatos, lenyűgöző, és szerfelett tanulságos.
A mindig kifogástalanul korrekt Typotex ajánlójából idézve, e kötet az eddigi legteljesebb összefoglalás a kezdetektől napjainkig, szerzője fotótörténeti kánont alkotott. Közel 600 kép ismerteti meg az olvasót a fotózás történetével a művészet és technika, a szociográfia és divat, a háború és természetfotózás szemszögéből. (...) Közelképet kaphatunk azokról az emblematikus fotósokról is, akik egyéni szemléletükkel, technikai újításaikkal váltak e végtelen történet szereplőivé. E mozaik számtalan kockája a fotográfia teljes történetévé áll össze, melyet a kultúra lencséjén át szemlélhetünk.
A fényképezés a technika és a kultúra egyik nagy találkozása. A technika tette lehetővé a létrejöttét, s a puszta - bár önmagában is kétségkívül kiemelkedően nagy jelentőségű dokumentációs funkcióján túl - a kultúrában teljesedik ki alkotásainak intellektuális értéke. A technika fejleszti folyamatosan a fényképezés anyagi eszköztárát, s ezek az eszközök teszik mind inkább lehetővé, hogy a fényképész az eszközök kötöttségeitől nem béklyózva, szabadon szárnyaljon alkotó kedvének megvalósításában, mondanivalójának kiteljesítésében.
Hatalmas ez az áttekintés! Akit igazán érdekel a fényképezés kultúrtörténete - ami egyben az így megmutatott, dokumentált világ kultúrtörténetének, sőt még a történelmének is egy sokatmondó szelete -, az szinte kimeríthetetlen intellektuális kincsestárat talál benne. Technikatörténeti tekintetben pedig a meglepetés rögtön az első rész első két fejezetével kezdődik: • A fényképészet kezdetei (1839-ig) • A fényképészet második feltalálása (1839-1854).
Az album hat részbe tagolva 14 fejezetet vonultat fel. E részek: • A fényképezés kétszeres feltalálása • A fényképészet térhódítása (1854-1880) Benne egyebek közt: A népszerű fényképészet és a művészet céljai; Fényképész társaságok, kiadványok és csereklubok; A társadalmi világ képi megjelenítése; Háború és fényképészet; A fényképészet és a társadalomtudományok • A fényképészet és a modern kor (1880-1918) Benne: Tömegmédia és tömegpiacok; A művészi fotózás kihívói; A modern élet; A tudomány és a fényképészet; A fényképészet, a társadalomtudomány és az expedíciók; Háború és forradalom • Új látásmód (1918-1945) Benne: A művészet és a tömegmédiumok kora; A fotóriporterek; A társadalomtudomány, a társadalmi változások és a fényképezőgép; A dokumentarizmus gyökerei; A II. világháború • A kultúra lencséjén át (1945-1975) Benne: Az ember családja; A Nyugat és a hidegháború; Technológia és média a háború utáni Amerikában; Fényképészet a művészetben • Konvergenciák (1975-től napjainkig) Benne: Globalizmus, technológia és társadalmi változás; Posztfényképészet; A társadalmi érdeklődés kategóriái; A politika külleme; A posztmodern látásmód; Az új társadalmi dokumentarizmus; A természet és az ember; Divatfotózás; A posztmodernizmus vége; A huszonegyedik század felé; A jelenben élő múlt; A pillanat médiuma; A fényképészet gyakorlata és a globalizáció; Tudomány és társadalom; Képernyők és platformok.
Kapcsolódó recenziók
- A fotográfia nagykönyve - A fényképezés kultúrtörténete (Osman Péter, MISZ hírlevél, 2016-3-8)
- Typotex-kettősségek (Tandori Dezső, ÚKP, 2012-12-13)
- Olvasta már? Nagyot markol (Jerovetz György , Műértő, 2012-6-11)
- Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve (Gajdó Ágnes, Élet és Irodalom, 2012.03.14.)
- Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve - A fényképezés kultúrtörténete (Osman Péter, http://www.osmanpeter.blogspot.com, 2012.01.24.)
- Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve (Osman Péter, MISZ hírlevél, 2012.01.24.)
- A fotográfia nagykönyve - A fényképezés kultúrtörténete (Osman Péter, Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle , 2011/6.)
- A fotográfia új története ( Vég András, Élet és Irodalom, 2012. január 6. )
- A fotográfia nagykönyve (Halász István, Alaprajz, 2011-11-01)
- A fotográfia nagykönyve (IM, Pesti Műsor, 2011-10-01)
- Kép és fénykép, valóság és tükrök (Végh Attila, Magyar Hírlap, 2011-09-27)
- Fényipar (Molnár Csaba, Magyar Nemzet, 2011-09-17)
- Ne olvass! Nézz! - Mottó tanuláshoz (Kelen Károly, Népszabadság, 2011-09-09)