Az orosz szerzőpáros meséinek főhőse Pipacska, a kis manó, aki nagy varázsló szeretne lenni, és kedves barátja, a játékelemekből épített paripa. Boldogan élnek, és bogárka barátaikkal éppen Kockapaci születésnapját készülnek ünnepelni, amikor a gonosz Pókhas Pál ellopja Kockapaci egyik elemét, és ezzel kezdetét veszi egy sok-sok meséből álló kalandsorozat. Hőseink az ellopott játékkocka után kutatva ellátogatnak Játékországba, segítenek az erdő lakóinak - krokodilnak, elefántnak, méhecskének, a törpéknek és manóknak, hogy végül új barátaik segítségével túljárjanak Pókhas Pál eszén. A két-három oldalas mesék révén a hároméves gyermekek - szüleik segítségével - elsajátíthatják a mennyiségi és térbeli viszonyokat (több-kevesebb, fent-lent, egy-sok, hosszabb-rövidebb).
A kalandokban a mesehősök segítenek a tárgyak hosszának, mennyiségének összehasonlításában, valamint a tárgyak párosításában. A szerzők mind a negyven történethez játékjavaslatokat és módszertani segítséget készítettek a szülők számára, így mese közben vagy akár a nap során rögzíteni lehet a mesehősök által tanított fogalmakat, illetve módszereket.
Ha a gyermek megszereti Pipacskát és Kockapacit, garantáltan rögzülnek benne az alapvető mennyiségi fogalmak, és kevesebb problémája lesz az első "igazi" matematikaórákon.