
Megjelenés: 2019
Oldalszám: 240 oldal
Formátum: A/5, fűzve
ISBN: 978-963-4930-60-0
Témakör: Műszaki tudomány, Fizikatörténet, filozófia, népszerűsítés
Eredeti ár: 3900 Ft
Webshop ár: 2925 Ft
KOSÁRBA
Mi történhetett valójában Csernobilnál?
Az HBO nevével fémjelzett, összesen öt részes minisorozat, a Csernobil világszerte felkorbácsolta az indulatokat, emellett újra reflektorfénybe helyezte a legismertebb atomkatasztrófa ügyét. Az ilyen helyzetekben mindig jó, ha az érdeklődők megbízható forrásokból juthatnak hozzá az információkhoz, és nem kell a kétségbe vonható hitelességű honlapokra hagyatkozniuk. Aktuális bemutatónk alanya a ránk zúduló tények szövevényes útvesztőjében kínál eligazítást számunkra.
1986. április 26-án hajnalban, pontosabban 1 óra 23 perckor a csernobili atomerőmű négyes számú reaktora felrobbant, melynek következtében nagy mennyiségű radioaktív anyag szóródott szét szerte Európában. A tragédiát követően modern mítoszok tucatjai keltek szárnyra... de mi történhetett valójában Csernobilnál? Hazai szakértőink a gyakran felvetődő, sokakat máig élénken foglalkoztató kérdésekre igyekeznek válaszokat találni. Míg Dr. Szatmáry Zoltán annak idején személyesen működött közre a hazai következmények elhárításában, addig Dr. Aszódi Attila 2005-ben tudományos expedíciót vezetett a veszélyes vidékre.
A rendkívül sokoldalú műben a szerzők a lehető legtöbb témát érintik (az atomerőművek működésétől kezdve a sugárzások fajtáin át egészen például a baleset élővilágra gyakorolt hatásáig), bár elsődleges céljukként a magukat mind a mai napig makacsul tartó tévhitek szétoszlatását tűzték ki. A kötet szövegének megírásakor a közérthetőségre törekedtek, ám ahogy a bevezetőben előre leszögezték, a szakmaiságot nem kívánták feláldozni ennek oltárán. Éppen ezért előnyünkre fog válni, ha rendelkezünk némi előismerettel a természettudományok (főképp a fizika és a matematika) terén.
A korábbi kiadás egyik példányát még évekkel ezelőtt kölcsönöztem ki a helyi községi könyvtárból – ennek ellenére nagyon örülök neki, hogy a Typotex Kiadó jóvoltából ez a hiánypótló alkotás ismét eljuthat a szélesebb közönséghez.
Kapcsolódó recenziók
- CSERNOBIL FEKETE NAPJA (Huszár Ágnes, https://revizoronline.com, 2019-12-17)
- Csernobil, a modern babonaság forrása (Grozdits Hahó, https://librarius.hu/, 2019-09-25)
- Csernobil (Pesot, https://olvasoterem.com/, 2019-10-07)
- Mi történhetett valójában Csernobilnál? (Fejes Valentin, https://smokingbarrels.blog.hu/, 2019-08-29)
- Szakemberek Csernobilról (KöMaL könyvismertető, KöMaL 2007/8, november, 2007 november )
- A harmadik évtized (, Pestiest.hu, )
- Magyarországi hatás(?) (Dr. Jéki László, Medical Tribune, 2006. április 27.)
- Az élet csupa veszély (Kovács Dénes, Figyelő, 2006 április)
- Kinek kell a valóság? (Dr. Makai Mihály, NukInfo, 2005. december 15.)
- Halálos lehet a dihidrogén-monoxid? (Szentgyörgyi Zsuzsa, Metró Újság, 2006 január)