
Oldalszám: 180 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-2792-87-3
Témakör: Szociológia, Antropológia, Evolúció, Orvostudomány
Sorozat: Az evolúciós gondolat
Elfogyott
Erjedő gyümölcsöktől a szenvedélybetegségekig
Miért használ valaki olyan szereket, amiket nem ismer, amikről tudja, hogy teljesen értelmetlen vagy káros az egészségére? Vajon a drognak volt valaha is evolúciós előnye?
Az előbbihez hasonló kérdésekre kereste a választ Demetrovics Zsolt előadása március 22-én, a Kossuth Klubban, Alkohol és drogok - az erjedő gyümölcsöktől a szenvedélybetegségekig címmel.
Az állatok időnként gyógyhatásuk miatt „használják” a növényeket. Megtanulják, melyek mérgezők, melyeket nem szabad megenni, illetve, hogy rossz ízük ellenére mely növények segíthetnek rajtuk. A természetben rengeteg pszihoaktív szer található, amelyeket szándékosan alkalmaznak, mint például az erjedő gyümölcs, amelyet a legtöbb élőlény előszeretettel fogyaszt nagy tápanyag, és cukortartalma miatt. Ezt nevezhetjük az alkoholhasználat evolúciós gyökerének is. Amivel az állatok nem számolnak, az az, hogy az alkohol, éppúgy, mint a legtöbb tudatmosósító szer, hamis jeleket okoz az agyi ingerület központjában. Ez az ingerület felelős azért, hogy a rossz élmények hatásaként negatív, a jó élmények hatásaként pedig pozitív élményeket érzékeljünk. Pszihoaktív szerek hatására ez a központ "megbolondul", és szinte csak pozitív hatás ér minket.
A sört eleinte tápanyagként tartották számon (innen ered a folyékony kenyér elnevezés is), tudatmódosító szerepe csak később került előtérbe. Dél-Amerikában a kokalevél rágicsálás igen elterjedt hagyományt volt, hiszen a levél tele van vitaminokkal, energetizáló és étvágycsökkentő hatású. 1906-ig a kóla is tartalmazott kokaint, és nem mások volt a reklámarcai, mint McKinnley amerikai elnök, valamint a pápa. Mára e téren teljesen megszűnt a kulturális kontroll. Felmerül a kérdés, ha ma nem tudjunk kontrollálni ezeket a szereket, régen hogy volt erre lehetőség? Akkoriban az emberek sokkal jobban féltek a szociális kirekesztéstől, ha egy helyről, csoportból kiközösítették őket, máshol sem fogadták be. A vezetőknek (például egy sámánnak) tekintélye volt, adtak a szavára, ez a fajta vezetői szerep mára már teljesen eltűnt. Az ún. megszaladáshoz nagyban hozzájárul a szociális hatás: ha ő is csinálja, én mért ne? Ráadásul a reklámok is azt közvetítik felénk, hogy ha például ha kávét iszunk, könnyen ébredünk, szépek, vidámak leszünk, sőt mindenki belénk lesz szerelmes.
Mit tehetünk a szerek ellen? A kínálat csökkentése vagy a bűnüldözés fokozása nem a legcélravezetőbb. Sokkal hatásosabb lehet a társas kontrollfunkció erősítése, a csoportmechanizmusok alkalmazása, mint például az anonim alkoholisták csoportja.
Kapcsolódó recenziók
- Megszaladási jelenségek az emberi evolúcióban (Török Balázs, elteonline.hu, 2012.09.23.)
- A megszaladás és az evolúció (Buda Béla, Élet és Tudomány, 2011-10-31)
- Pávarejtély (Horváth András Dezső, nol.hu, 2011-05-27)
- Fékevesztett evolúció (IM, Pesti Műsor, 2011-05-01)
- Öröm, de kinek? (Weyde Szandra, Lágymányos Online (lol.elte.hu), 2011-04-05)
- Barbie és Ken, avagy testképzavarok (Weyde Szandra, Lágymányos Online (lol.elte.hu), 2011-04-05)
- Erjedő gyümölcsöktől a szenvedélybetegségekig (Weyde Szandra, ELTE Online, 2011-03-23)
- A csimpánzok egyedül szeretnek reggelizni (Oláh Petra, Perspektíva, 2011-04-01)
- Hová szalad velünk a ló? (Szeifert Natália , Olvass bele, 2011-04-11.)
- Szexuális szelekció és droghasználat (Klajkó Dóra, pszichologia.com, 2011-04-04)
- Mit jelent a megszaladás? (Fövényesi Dániel, edupress.hu, 2011-03-22)
- Hölgyválasz és kitekintés (Weyde Szandra, ELTE Online, 2011-03-24)
- Milyen a szép nő? (Beszámoló a Typotex Egyetem előadásáról) (Varga Zsolt, moly.hu, 2011-03-24)
- „A korlátlanság gyönyörködtet?” (Laik Eszter, Irodalmi Jelen, 2011-03-13)
- Élménybeszámoló: Typotex Egyetem, Fékevesztett evolúció (Klajkó Dóra, pszichologia.com, 2011-03-10)
- Gyarlóságaink (Zsély Anna, Figyelő, 2011-01-27)
- Cukoréhség (Molnár Csaba, Magyar Nemzet, 2010-12-18)