
Megjelenés: 2004
Oldalszám: 200 oldal
Formátum: B/5, fűzve
ISBN: 978-963-9548-29-9
Témakör: Szociológia
Sorozat: Civil Szellem
Elfogyott
Anglia, egy eltűnő ideál
Mint minden igazán jó műnek, ennek is több tartalmas olvasata van. Nagyon érdekes aszerint olvasnunk, milyen is volt valójában az a nemzet, amelyet sokan itt, Közép-Európában nemrég még a szó legjobb értelmében vett úri társadalom ideáltípusának, a legelegánsabb, mértékadó mintának tekintettek. Itt és most azonban számunkra fontosabb a válasz, amelyet arra a kérdésre ad, mi és hogyan teszi nemzetté az emberek egy nagy, heterogén halmazát, s méginkább hogyan teszik ezek nemzetté magukat. Azoknak, akiket ez érdekel, javasoljuk elébe olvasni Illyés Gyula híres tanulmányát: Ki a magyar. Szavai sokban erősítik a nagyon befolyásos konzervatív angol filozófus megállapításait.
Scruton elemzését még élőbbé és ezzel érdekesebbé teszi, hogy ő még beleszületett annak a világnak a végnapjaiba, amelyről beszél, és mondandóját személyes élményeivel színezi. Hitelét emeli, hogy célja nem a ma divatos tagadás, az új értékeknek a régebbiek fölé emelése, hanem a tények és a mozgatóerők őszinte, nyílt, lényegretörő feltárása, nagy empátiával annak vizsgálata, hogyan alakult ki a "vidám, öreg Anglia", vagy annak ideálképe, mi volt mögötte, s hogyan tűnt le.
Zárjunk az ő szavaival. "Anglia: arculat, szokások és intézmények, vallás és kultúra, amint azt az előző lapokon sorra vettem. Szinte mind halott. (...) Helyénvaló, ha az angol civilizáció örökösei megőrzik erényeinek és eredményeinek emlékét, és tudják, mindez mit jelentett."
Mi pedig tanuljunk mindebből.
Kapcsolódó recenziók
- ROGER SCRUTON: Anglia, egy eltűnő ideál (P. Szathmáry István, Szépirodalmi Figyelő, 2005/2)
- Anglofon olvasóknak (DR. BUDA BÉLA, Élet és Tudomány 2007. január 19., )
- Anglia, egy eltűnő ideál (Simon Heffer, Nonprofit Hírlevél 2007 január, )
- Anglia, egy eltűnő ideál (Dr Osman Péter, Vezetéstudomány, 2005/1., )
- Anglia, egy eltűnő ideál (Bényei Tamás, Élet és Irodalom – 2005. június 24., )
- Anglia, egy eltűnő ideál (Dr. Osman Péter, Magyar Tartalomipari Szövetség Hírlevele, 2005./1, )
- Anglia betiltása (Vajda Mihály, Élet és Irodalom, 2005. március 11., 49./10 szám, )