
Oldalszám: 324 oldal
Formátum: A/5
ISBN: 978-963-4930-82-2
Témakör: Kémia, vegyészet
Eredeti ár: 3900 Ft
Webshop ár: 2340 Ft
KOSÁRBA
Természettudomány háborúban és békeidőben
Recenzió
Inzelt György: Természettudomány Háborúban és Békeidőben
Kémikusok, találmányok, felfedezések
Typotex, Budapest, 2020
A hosszú cím nem indokolatlan; a könyv sok mindenről szól, hírneves kutatókról a kémia, fizika, érintőlegesen az orvostudomány területéről, időben a 19. század békés fejlődést hozó utolsó harmadáról, az I. Világháború idejéről és utóhatásairól, végül röviden a transzurán elemekről és ezzel kapcsoltban a II. Világháborúról. A könyv hihetetlen mennyiségű ismeretanyagát legjobban a 17 oldalon felsorolt névtár közel 700 tétele jellemzi. Az olvasó számos helyen leckét kap történelemből.
Két fejezet tárgyal 18. századi eseményeket. Igen jelentős a szerző kutatásának eredménye Lomonoszov tudományos pályájáról, ami tabukat dönt le. Hasonlóképen érdekes a Kitaibel Pálról szóló rész, amiben a tellúr felfedezésével kapcsolatos prioritási vita tárul fel. A leírást számos korhű rajz, szobor, vagy bélyeg képe teszi hitelessé.
Élvezetesek azok a részek, amelyekben felfedezhető a szerző személyes érdeklődése, élménye, ill. etikai normáinak érvényesülése. Eleven a Wilhelm Ostwald életének leírásáról szóló fejezet. A 93-ak manifesztuma – amiben 93 szakmai kiválóság 1914. októberében fenntartás nélkül támogatta Németország háborús céljait – szomorú bizonyítéka annak, hogy még a legkiválóbb elmék is megtagadhatják az emberiességet a vélt hazafiasság köntösében. De felsorolja azokat is, akik a manifesztumot nem voltak hajlandók aláírni. Igazi gyöngyszem a cherokee indiánok története, senki által nem ismert nyelve és írásmódja, amit a szerző a Tennesse Egyetemen tett tanulmányútja alkalmából ismert meg. A II. Világháborúban nagy jelentősége lett az indián nyelveknek. A navajo indián nyelvből lett az USA hadseregének titkos kódja, amit annak feloldásáig, 1968-ig senki nem tudott megfejteni.
Két fejezet magyar vonatkozású. Than Károly története a magyar tudományosság és oktatás kialakulásával kapcsolatos, míg a hazai vegyészeti iparok fejlődésével a kiegyezés utáni időszak leírása foglalkozik.
A könyv számos helyen lexikális felsorolásokat közöl, ami a témák iránt érdeklők számára új ismeretek forrásául szolgálhat.
Kapcsolódó recenziók
- Természettudomány háborúban és békeidőben (Simonyi Miklós, Kémiai Panoráma 2020. 23.szám, 2020 december)
- Természettudomány háborúban és békeidőben (Radnóti Katalin, Fizikai Szemle, 2020. december)
- Természettudomány háborúban és békeidőben (Sipos László, https://mernokvagyok.hu, 2020-12-08)
- „Hívjuk őket röviden tudósoknak” (Kiss Tamás, Magyar Kémikusok Lapja, 2020. 11. )
- Hogyan ne írjunk tudománytörténetet? (Tuboly Ádám Tamás, https://qubit.hu/, 2020-11-5)
- Tudósok a gáton (Majláth Ronald , Magyar Hang, 2020-10-31)
- Természettudomány háborúban és békeidőben (Arthur Arthurus, https://kulturpara.blog.hu/, 2020-10-24)
- Kémikusok frontvonalban (, https://magyarnemzet.hu/, 2020-8-28)
- Miről beszélünk valójában, amikor a tudományról okoskodunk? (Grozdits Hahó, https://librarius.hu, 2020-8-07)