
Megjelenés: 2011
Oldalszám: 416 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-2795-75-1
Témakör: Műszaki tudomány, Ökológia
Sorozat: Az ökológiai gondolat
Eredeti ár: 6900 Ft
Webshop ár: 5175 Ft
KOSÁRBA
A helyükre kell tenni a dolgokat. Fenntarthatóság: fecsegés?
Félrevezetők a sok kicsi sokra megy elve alapján a lakosságot energiatakarékosságra ösztönző kampányok, hiszen arányaiban kell értelmezni a számokat – véli David J. C. MacKay, a Cambridge Egyetem fizikaprofesszora.
A brit energiaügyi minisztérium főtanácsadójának érvelése szerint természetes, hogy ha egy kis számot egy naggyal szorzunk be, akkor nagy számot kapunk, de muszáj lenne átgondolni a hangzatos eredmények jelentését is. Ennek szemléltetésére MacKay elsőként a mobiltelefon-töltők közismert példáját hozza fel a Fenntartható energia – mellébeszélés nélkül című könyvében.
Egy mobiltöltő átlagos fogyasztása egy watt körüli, így – az angliai példánál maradva – ha 25 millió telefon töltőjét kihúzzuk a konnektorból, amikor nem használjuk, azzal annyi energiát (219 GWh) takarítanánk meg, amennyivel 66 ezer háztartást egy évig el lehetne látni. Első ránézésre a szám döbbenetes, ugyanakkor helyükre kerülnek a dolgok, amikor összevetjük a 25 millióval. A 66 ezer a 25 milliónak csak negyed százaléka, hiszen az egy watt egy háztartás átlagos fogyasztásának negyed százalékát teszi ki.
Azok a kampányszövegek tehát, amelyek az éghajlatváltozással és az energiafelhasználás csökkentésével kapcsolatban a sok kicsi sokra megy elvét hirdetik, elterelik az emberek figyelmét az igazán nagy feladatokról, ezért károsak – folytatja MacKay. Ha valaki kihúzza a konnektorból a mobiltöltőjét és áramtalanítja a tv-jét az ilyen felhívások hatására, az tévesen azt gondolhatja, tett valamit a környezetéért, ám a globális felmelegedés megállításához ennél nagyobb áldozatokat kell hozni minden egyénnek.
MacKay számos, ehhez hasonló tévhitet oszlat el könyvében konkrét számítások és tények segítségével. Mint előszavában leírja, az volt a célja, hogy a közhelyek útvesztőjében eligazítsa az olvasót, így sarkallva „olyan cselekvésekre, amelyek valóban számítanak”. Találó hasonlattal élve, MacKay szeretné, ha a fenntartható energiáról szóló fecsegés „emissziója” is csökkenne, és az emberek nem érzelmi alapon nyilatkoznának a témához kapcsolódóan, hanem számokkal érvelnének. Könyvének első fejezetében sorra veszi a különböző energiafelhasználási és -termelési szokásainkat, valamint, hogy ezeken miként változtathatnánk a fenntarthatóság elérése érdekében.
A második fejezetben konkrét javaslatokkal áll elő az energiahatékonyság növelésére, és a világ különböző területeire vonatkozó energetikai terveket mutat be. MacKay részletes elemzést állított össze többek között az autózásról, a szél- és napenergiáról, a fűtés problematikájáról és hétköznapi használati tárgyaink környezetterheléséről is a Technikai fejezetekben. Egy általa bevezetett mértékegység, a kWh/nap segítségével könnyedén összehasonlíthatjuk a különböző termékek, közlekedési módok vagy a világítás, fűtés sokféle megoldásának környezetterhelését.
Bár MacKay elsősorban Nagy-Britanniát elemezte, példái közérthetők és könnyedén adaptálhatók, a magyar olvasókhoz pedig a nemrégiben megjelent fordítás segítségével is közelebb kerülhetnek a fenntarthatósággal kapcsolatos gondolatai.
Kapcsolódó recenziók
- Hány balatonnyi napelem kell Magyarországnak? (Sipos Géza, Origo, 2013-11-15)
- Fenntartható fecsegés (, Világgazdaság Online, 2012.03.28.)
- Fenntartható energia mellébeszélés nélkül (Török Balázs, http://elteonline.hu, 2012.09.16.)
- Energiáról - másképp (Trupka Zoltán, Élet és Tudomány, 2012. április)
- Nem elég, ha kihúzzuk a mobiltöltőt (, fogyasztovedonet.hu, 2012. május 14. )
- Égető feladatok: meddig lesz energiánk? (, MR Online, 2011.02.14.)
- Matolcsy: Zöld forradalom (, szekhelyszolgaltatas.com, 2009)
- A jövő energetikai rendszereinek kiépítésében jelentős szerepe lehet a lakosságnak (, Zöldtech, 2012.03.30 )
- Érthető számok a fenntarthatóságért (, Piac és Profit - Klímablog, 2011. december 6.)
- A helyükre kell tenni a dolgokat. Fenntarthatóság: fecsegés? (Világgazdaság, Világgazdaság Online, 2012.03.28.)
- MACKAY: FENNTARTHATÓ ENERGIA MELLÉBESZÉLÉS NÉLKÜL (, turikonyvtar.hu, 2012-6-15)
- Fenntartható energia - mellébeszélés nélkül (, magyarmenedek.com, 2012-6-15)
- Fenntartható energia - mellébeszélés nélkül (Civin Vilmos, Könyves Extra - Szakkönyvajánló, 2012.05.)
- Érzelmeken múlik a jövő energiája? (, Piac és Profit, 2012.03.30.)
- Fenntartható energia – Mellébeszélés nélkül ( Sümegi András, IPM, 2012-3-27)
- Fenntartható energia - Mellébeszélés nélkül (Pacsker, greenr.blog.hu, 2011-12-19)
- Érthető számok a fenntarthatóságért (, Piac és Profit, 2011-12-06)
- Közérthetően a fenntartható energiáról (Az Áram Ára, Az Áram Ára (azaramara.blog.hu), 2011-12-04)