
Kiadás: 2. javított kiadás
Megjelenés: 2005
Oldalszám: 332 oldal
Formátum: B/6, fűzve
ISBN: 978-963-9548-89-3
Témakör: Publicisztika
Eredeti ár: 1950 Ft
Webshop ár: 1462 Ft
KOSÁRBA
STANISLAW LEM: DiLEMmák
Stanislaw Lem szénanáthás. Jó néhány növényre allergiás, így aztán virágzás idején el kell vonuljon még a városi parkok közeléből is. Föl, a hegyekbe. Van a Tátrában a lengyel íróknak egy háza, ott tölt a nyár során 4–6 hetet. Körülbelül ennyi az az idő, amit egy esztendő során írásra fordít. Ha erről beszél (nem túl gyakran), ő maga általában úgy fogalmaz műveinek keletkezési körülményeiről: „egyszerűen így történt.” Szóval úgy, hogy fölment abba a bizonyos alkotóházba, s az alatt a néhány hét alatt megírta az évi egy könyvét (félszáz körül tart most). Soha nem önmagának szabott penzum volt ez – egyszerűen így történt. (A huszonhat nyelvre lefordított, több tízmillió példányban megjelent Solarist röpke hónap alatt vetette papírra a Mester.) Persze nem fönn a hegyen kezdődött az a szellemi kaland, amelynek DiLEMmák című aktuális állomásából kiderül, miként vélekedik napjaink egyik legszuverénebb gondolkodója arról, amit – bizonnyal jobb híján – jelennek és valónak nevezünk.
Lem szépirodalmon inneni (vagy túli) megszólalásaiban talán az a legizgalmasabb, hogy – akár a műfaj számos remeklője, Vernétől Asimovig – olyan fegyelemmel és intelligenciával alkalmazza a science-fiction lehetőségeit és eszköztárát, hogy mindenképpen komolyabban kell vegyük a Pókembernél. Kétségtelen, hogy a tudományos-fantasztikus irodalom Lemnek is köszönheti, hogy mind több elemző, kritikai figyelmet kap, s azt is, hogy a mások mellett rajta nevelkedett szerényebb tehetségek is igyekeznek valamilyen „napjainknak” szóló üzenetet belekovácsolni munkáikba.
Lem értelmezői sosem felejtik el aláhúzni, milyen megdöbbentővé teszi az idén 84 éves író töprengéseit eddigi pályája, amelynek gyújtópontjában szinte mindig egy lehetséges, továbbgondolt realitás áll. S valóban, a DiLEMmákat az teszi borzasztóan izgalmassá, hogy szerzője afféle hivatásos „jövőkutatóként” vizsgálja a – jobb híján – jelennek és valónak nevezettet. Akár egy messzi világból érkezett bölcs, kinek szavára érdemes figyelni. Az az író, aki annyi meg annyi jövőt „álmodott”, e helyütt egy esetlegesen létező világ (az általunk lakott) lehetséges jövőit rajzolja meg. Az az író, aki annyi világ jövőjét álmodta meg, egyébiránt többé egyikét sem álmodja tovább, merthogy regényt – mondta el néhány ízben – nem ír többet. Most már, tette olyankor hozzá, marad az esszénél.
Különös meditáció Lemmel tölteni ezt a néhány órácskát. Megdöbbentő élmény tapasztalni, ahogyan egy fáradhatatlan elme, leleplezve annak illuzórikus mivoltát, elemeire bontja a körülötte kavargó jelennek és valónak gondoltat.
Kapcsolódó recenziók
- STANISLAW LEM: DiLEMmák (Dukay Nagy Ádám, Szépirodalmi Figyelő, 2005/6)
- A jövő turistája (Kovács Dénes, Figyelő — XLIX. Évfolyam 40. szám, 2005)
- Keserű könyv (Palugyai István, Népszabadság, 2005. október 29.)
- Egy szépíró kesernyés szösszenetei (Bakcsi György, Élet és Tudomány, 2005. szeptember 23.)
- Egy cybertudós dilemmái (Kerekes Tamás, Kárpátinfó, 2005)
- Egy cybertudós dilemmái (Kerekes Tamás, Antropos.hu, 2005)
- Az elhunyt halhatatlan és az eleven halott (Farkas Attila Márton, Új Könyvpiac, 2005)
- DILEMmák - Írások a 21. századból (Vincze Attila Tamás, Népszabadság Online 29. hét, 2005. 29. hét)