
Megjelenés: 2022
Oldalszám: 272 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-4931-87-4
Témakör: Szépirodalom
Sorozat: Typotex Világirodalom
Eredeti ár: 3700 Ft
Webshop ár: 2775 Ft
KOSÁRBA
A fehér térkép
Az idehaza sem teljesen ismeretlen norvég Cecilie Enger már régóta rajta volt a várólistámon, így amikor megtudtam, hogy a tavalyi év végén megjelent tőle a Typotex kiadónál a legújabb kötete, A fehér térkép, úgy döntöttem, amint lehetőségem lesz, mindenképpen sort kerítek rá. Ez a döntésem semmiképpen sem volt rossz, hiszen bár ez a vékonyka kötet nem váltotta meg a világot, de így is egy jó és nyugodt szívvel ajánlható művet ismerhettem meg benne.
Enger egy idehaza totálisan ismeretlen párt, Hanna Brummenæst és Bertha Torgersent tette meg a jobbára a 19-20. század fordulóján játszódó regénye főhőseinek, akik a maguk korában arról lettek közismertek, hogy ők voltak Norvégia első hajótulajdonos-női. Érdemi feljegyzés viszont alig akadt az életükről, így alakjuk kitűnő táptalajul szolgált egy, a feminizmust és a másság elfogadását / el nem fogadását középpontba állító történelmi regényhez, melynek középpontjában a páros csöndesebb, visszahúzódóbb, ám éppen emiatt sokkal radikálisabb változáson áteső tagja, Bertha áll.
„Mintha már maga a szó is, hajótulajdonos-nő, önmagában képtelenség volna. Egy szó, ami nem is létezett.”
Bertha életét kora gyerekkorától követjük nyomon ebben a hagyományos és bármiféle posztmodern trükköt nélkülöző regényben, így szép ívet járhatunk be, míg eljutunk a teljeséggel hagyományos felnőtt életet (férj, gyerek, háztartásvezetés) elképzelő kamasztól, a sokak szemében meglehetősen férfias Hannához egyre inkább vonzódó és a szokásokat már csendben megkérdőjelező fiatal lányon át egy olyan nőig, aki előbb – a másságát gondosan titkolva – jövedelmező ruhaboltot vezet, majd „vénkisasszonytársával” mindenkit megdöbbentve belevág a tengeri szállítmányozásba is.
Az történet végig igen lassú és visszafogott, mentes minden regényszerű fordulattól, és az írónő talán éppen emiatt tudja olyan jól bemutatni a szinte pillanatok alatt meggazdagodó Norvégiát, és a lassan-lassan változni kész társadalmat (már lehet a női egyenjogúságról beszélni vagy a nőknek kisebb „nőies” profilú üzleteket vezetni, illetve már felvetődik az is, hogy nem csak heteroszexuálisok léteznek a világon), valamint a két nő évtizedeken átívelő kapcsolatát.
Cecilie Enger szűk háromszázoldalas művét, A fehér térképet elsősorban azoknak ajánlanám, akik szeretik a hagyományos stílusú, lassan és csendesen építkező regényeket, illetve azoknak, akik szeretnének egy szép és visszafogott szerelmes történetet olvasni két hányatott sorsú skandináv asszonyról, akik a maguk módján – oly sok sorstársukhoz hasonlóan – kitaposták az utat a női egyenjogúság felé.
Kapcsolódó recenziók
- Könyvajánló - Cecilie Enger: A fehér térkép (Arcturus , https://www.kulturpara.hu/, 2023-3-1)
- A fehér térkép (Bak Róbert, http://ekultura.hu/, 2023-2-2)
- A férfiak dominálta Norvégiában két nő minden létező szabályt megszegett (Könyves Magazin, https://konyvesmagazin.hu/, 2022-12-21)
- Két norvég üzletasszony, akik 100 éve az első dupla ágyat megrendelték (Hacsek Zsófia, https://librarius.hu/, 2022-11-21)
- Cecilie Enger hősnői szabályszegők és úttörők voltak, de a fehér térképre ők festették fel az első jelet (https://konyvesmagazin.hu, Ruff Orsolya, 2022-11-10)