
Oldalszám: 307 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9664-52-4
Témakör: Fizikatörténet, filozófia, népszerűsítés
Eredeti ár: 3500 Ft
Webshop ár: 2625 Ft
KOSÁRBA
Ha jövő, akkor világűr
A csillagász és jövőkutató szerzőpáros könyvének borítóján halvány utalást találhatunk arra, hogy írásuknak köze lehet az űrkutatás kezdetének 50. évfordulójához. A hangzatos cím alapján is azt hihetnénk, hogy a könyvben űrkutatásról lesz szó. Ám ez nem így van. Ami az űrkutatásban fontos (a tudományos eredményektől a gyakorlati alkalmazásokig), azt nem ebben a kötetben kell keresnünk. Azt ugyanis a szerzők egyike (Almár Iván) már számos könyvében és számtalan cikkében sokszor és sokhelyütt megírta. Ha e könyv témáját akarjuk meghatározni, biztosabb kiindulópontot nyújt az alcíme: „Gondolatok az emberiség jövőjéről, világűrről, kozmikus hatásokról és kapcsolatokról”. Azt is mondhatnánk, hogy a szerzők számos olyan kérdésről fogalmazzák meg véleményüket, amelyek a laikus számára izgalmasnak tűnnek, és amelyeket az átlagember valamiért a világűrrel hoz kapcsolatba.
Ezek a témák meglehetősen sokfélék. A szerzők megpróbálják a különféle témákat csoportokba rendezni. Ilyen szempontból a kötet legegységesebb részét a Földön kívüli élet és értelem kutatásával foglalkozó fejezetek alkotják. Erről a témáról ugyan Almár Iván a 90-es évek végén önálló kötetett adott közre, ettől függetlenül a kozmikus kapcsolatokról való elmélkedés keretében nagyon helyénvaló a SETI problémájának érintése. Igaz, ezen a területen a helyzet a 90-es évek óta mit sem változott - legalábbis ami a lázas kutatások eredménytelenségét illeti.
A kötet másik három részében sokkal kevésbé magától értetődő a tematikai homogenitás. A szerzők ugyan megpróbálják szubjektív, ezért vitatható szempontok alapján csoportosítani a felvetett témákat, ám ez nem mindig sikerül. Önálló rész foglalkozik például a távolabbi jövő perspektíváival, ám az űrvárosok építését vagy a hordozórakéták űrliftekkel történő felváltását mégsem ebben a részben tárgyalják, holott nyugodtan megtehették volna. A témák sokszínűségéből adódó furcsaság az is, hogy egymás mellé került a napjainkban már éppen valósággá váló űrturizmus és az úgynevezett terraformáció, vagyis más égitestek a Földhöz hasonlóvá alakítása és lakhatóvá tétele. Mélységesen egyetértünk az egyik szerzővel abban, hogy „az emberiség technikai fejlődése jóval megelőzte erkölcsi fejlődését, és ez a XXI. századra valódi krízishelyzetet teremtett”. Csak remélhetjük, hogy változik ez a helyzet, és megértjük a (külön fejezetben tárgyalt) kozmikus környezetvédelem jelentőségét, így a bolygók erőszakos átformálása előbb kerül le erkölcsi okokból a napirendről, mint ahogy technikailag lehetségessé válna a megvalósítása.
Visszatérve a tematikai változatosságra, egyáltalán nem baj, hogy néha kevéssé összeillő fejezetek kerültek egymás mellé. Ezt a könyvet ugyanis aligha a hagyományos értelemben vett passzív befogadásra és végigolvasásra szánták a szerzők. Erre utal a kötet szerkezete is. Minden fejezet első felében a szerzők áttekintik az adott témával kapcsolatos tényeket. Ezek után kérdéseket tesznek fel saját maguknak (egymásnak), problémákat vetnek fel, amelyekről kifejtik véleményüket. Világosan elkülönítik tehát a tényeket és a véleményeket. Ami különösen fontos, hogy véleményük nem szükségszerűen egyezik, egyes kérdésekben egymással is vitatkoznak. Ez mindenképpen jó, hiszen világossá teszi, hogy ezekben a kérdésekben nincs (sincs) a „Tudománynak”, mint olyannak egységes álláspontja. A területtel foglalkozó szakemberek véleménye pedig nem is kell, hogy egyezzen egymással. Mindez szinte sugallja az olvasónak, hogy ő is próbáljon meg saját véleményt kialakítani.
Éppen ezért az olvasónak azt ajánljuk, hogy tetszés szerint sorrendben mélyedjen el az egyes fejezetekben. Mérlegelje a tényeket és a véleményeket, ennek alapján alakítsa ki sajátját. Persze, az sem baj, ha valamelyik kérdésben egyikük álláspontját sem tudjuk maradéktalanul magunkévá tenni. A kötet legfőbb érdeme véleményem szerint pontosan az, hogy önálló gondolkodásra és véleményalkotásra sarkallja az olvasót a közeli és távolabbi jövő talán fontos, néha kevésbé fontos, de mindenképpen roppant izgalmas kérdéseit illetően.
Kapcsolódó recenziók
- Kérdések kérdései – a világ leigázása (, Friderikusz most, 2010)
- Ma még fantasztikum, holnap valóság lehet! (, Az Este, 2008. április 30.)
- Mit csináljak a jövőmmel? (Bárczy Pál, Bookline, 2011-01-10)
- Az űrszemét problémája - részlet (Almár Iván és Galántai Zoltán, National Geographic, 2009-07-22)
- Elrugaszkodás (Molnár Csaba, Magyar Nemzet, 2008. szeptember 13.)
- Vigyázat világűr, jön az ember! (, Könyvesblog, 2008.02.03.)
- A SETI-kutatás nem ufológia - vendégünk volt Almár Iván űrkutató-csillagász (, origo, 2008. május 7.)
- A SETI-kutatás nem ufológia - vendégünk volt Almár Iván űrkutató-csillagász (Almár Iván , Origo, 2008-5-7)
- Távoli világok kutatói (Frey Sándor, Űrvilág, 2008. március 30.)
- Álmuk a világűr (Frey Sándor , Űrvilág , 2008.02.05.)
- Ha jövő, akkor világűr (Szabados László, Magyar Tudomány , 2008-2-13)
- Ha jővő, akkor világűr előadássorozat (Almár Iván és Galántai Zoltán, http://eper.elte.hu/eper.phtml?cim=hajovo.html , 2007. december)
- Két szakember beszélgetése a világűrről (Horváth András, Élet és Tudomány, 2007. december 14.)
- Ha jővő, akkor világűr (Horvai Ferenc, Technika, 2007. november)
- Ha jővő, akkor világűr (Horvai Ferenc, Meteor, 2007. november)
- Ha jövő, akkor világűr (Rozslay Márton, Népszabadság Online, 2007.5.31)
- De mi van, ha megtaláljuk őket? (Götz Attilla, www.index.hu, 2008.09.13.)
- Ha jövő, akkor ... (Szirtes Borbála, Új Könyvpiac, 2007 július)
- Irány a végtelen! (Kálmán Béla, Aero Magazin, 2007 szeptember)
- Ha jövő, akkor világűr (Both Előd, Természet Világa, 2007 szeptember)
- A jövőnk a kozmoszban folytatódik? (Kerekes Tamás, Magicafe.hu, 2007.6.28.)
- Ötven éve csoda volt az első szputnyik (N. Sándor László, Népszava, 2007.9.22.)