
Oldalszám: 307 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9664-52-4
Témakör: Fizikatörténet, filozófia, népszerűsítés
Eredeti ár: 3500 Ft
Webshop ár: 2625 Ft
KOSÁRBA
Távoli világok kutatói
Typotex Kiadó jelentette meg magyarul Timothy Ferris könyvét, amely a modern kozmológiai elméletekkel foglalkozik, olvasmányos formában.
„Amióta a kozmológia tudománnyá nőtte ki magát, szorosan összekapcsolódott a fizikával. Nem véletlen, hogy az általános relativitáselmélet jelentéstartalmának letisztulásával kapott szárnyakat. Einstein elmélete volt az első, melytől univerzális megoldást lehetett remélni a világegyetem kialakulására és fejlődésére vonatkozóan is. Ezek a remények nem minden tekintetben váltak valóra, egyre inkább kiderült, hogy az univerzum megértéséhez még Einstein gravitációs elméleténél is bonyolultabb, általánosabb elméletre van szükség. (...) A »Honnan jövünk? Mik vagyunk? Hová megyünk?« kérdésekre nem csak a tudomány keresi a választ. A filozófia, a művészet, a vallás egyként illetékes.” – írja többek közt a könyv hátsó borítólapján levő ismertető.
A kozmológia, a világegyetem keletkezésének és fejlődésének tudománya az elmúlt egy-két évtized alatt hihetetlenül gyors fejlődésen ment át. Szokás azt mondani, hogy mára eljutott „precíziós” korszakába. Ma már számos elméleti jóslatnak a kísérleti igazolása vagy elvetése is lehetséges, amit akár néhány évvel ezelőtt is lehetetlennek tartottunk. Ebben a robbanásszerű fejlődésben fontos szerepe van az űreszközökről végzett megfigyeléseknek is. Elég csak a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást kutató COBE mesterséges holddal tett felfedezésekért odaítélt fizikai Nobel-díjra (2006), vagy a most is működő WMAP egyre szaporodó eredményeire gondolnunk. De joggal említhetnénk a Hubble-űrtávcső kozmológiai megfigyelési programjait is.
A könyv, amelynek eredetije még az 1990-es évek végén íródott, kísérletet tesz a modern kozmológia összegzésére, méghozzá emészthető, olvasmányos – bár az olvasótól némi szellemi erőfeszítést azért kívánó – formában. Kevés olyan tudományterület van, amelyen az ismeretek ilyen gyorsan bővülnek, szaporodnak. Az „alapok” azonban szerencsére nem változnak ilyen gyorsan, így a kozmológia iránt érdeklődők könyvespolcán méltán helye van e kötetnek. Ismét a könyv ajánlójából idézünk: „mint oly sok területen, itt is igaz, hogy a megismeréshez vezető út legalább olyan fontos, mint az eredmény maga.” A szerző ezt az utat igyekszik bemutatni az olvasóknak, akik így felkészülten állhatnak az újabb és újabb eredmények befogadására.
Timothy Ferris: A világmindenség. Mai kozmológiai elméletek. Fordította: Márkus János. Typotex Kiadó, Budapest, 2004 (Második kiadás: 2006). ISBN 963 9548 33 2. Puha kötésben, 405 oldal. Bolti ára 3800 Ft (a kiadó olvasói klubjának tagjai számára 3040 Ft).
A Typotex Kiadó jóvoltából folytatódik rejtvényjátékunk. Olvasóink között a könyv három ajándék példányát sorsoljuk ki az elkövetkezendő hetekben. A jutalomért azonban meg kell dolgozni! Ezért április-május folyamán három alkalommal olyan rejtvénykérdéseket teszünk majd fel, amelyek valahogyan kapcsolódnak a könyvben leírtakhoz, és persze az űrkutatáshoz is. Az ajándékkötetek a helyes megfejtőink közül kisorsolt olvasóinkhoz kerülnek. Az első rejtvénykérdés hamarosan olvasható lesz!
Kapcsolódó recenziók
- Kérdések kérdései – a világ leigázása (, Friderikusz most, 2010)
- Ma még fantasztikum, holnap valóság lehet! (, Az Este, 2008. április 30.)
- Mit csináljak a jövőmmel? (Bárczy Pál, Bookline, 2011-01-10)
- Az űrszemét problémája - részlet (Almár Iván és Galántai Zoltán, National Geographic, 2009-07-22)
- Elrugaszkodás (Molnár Csaba, Magyar Nemzet, 2008. szeptember 13.)
- Vigyázat világűr, jön az ember! (, Könyvesblog, 2008.02.03.)
- A SETI-kutatás nem ufológia - vendégünk volt Almár Iván űrkutató-csillagász (, origo, 2008. május 7.)
- A SETI-kutatás nem ufológia - vendégünk volt Almár Iván űrkutató-csillagász (Almár Iván , Origo, 2008-5-7)
- Távoli világok kutatói (Frey Sándor, Űrvilág, 2008. március 30.)
- Álmuk a világűr (Frey Sándor , Űrvilág , 2008.02.05.)
- Ha jövő, akkor világűr (Szabados László, Magyar Tudomány , 2008-2-13)
- Ha jővő, akkor világűr előadássorozat (Almár Iván és Galántai Zoltán, http://eper.elte.hu/eper.phtml?cim=hajovo.html , 2007. december)
- Két szakember beszélgetése a világűrről (Horváth András, Élet és Tudomány, 2007. december 14.)
- Ha jővő, akkor világűr (Horvai Ferenc, Technika, 2007. november)
- Ha jővő, akkor világűr (Horvai Ferenc, Meteor, 2007. november)
- Ha jövő, akkor világűr (Rozslay Márton, Népszabadság Online, 2007.5.31)
- De mi van, ha megtaláljuk őket? (Götz Attilla, www.index.hu, 2008.09.13.)
- Ha jövő, akkor ... (Szirtes Borbála, Új Könyvpiac, 2007 július)
- Irány a végtelen! (Kálmán Béla, Aero Magazin, 2007 szeptember)
- Ha jövő, akkor világűr (Both Előd, Természet Világa, 2007 szeptember)
- A jövőnk a kozmoszban folytatódik? (Kerekes Tamás, Magicafe.hu, 2007.6.28.)
- Ötven éve csoda volt az első szputnyik (N. Sándor László, Népszava, 2007.9.22.)