
Oldalszám: 382 oldal
Formátum: B/5
ISBN: 978-963-9664-98-2
Témakör: Tudománytörténet
Sorozat: Tudomány & ...
Elfogyott
Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zemplén Gábor: A tudomány határai
„A könyvet ajánljuk a laikusoknak, akik mi magunk is vagyunk.” A szerzők ezzel az ajánlással indítják kalandozásukat a tudományok és áltudományok határmezsgyéjén. Fontos terület ez, ahol nem könnyű eligazodni. Volt idő, a 60-as 70-es évek, amikor a nyugati társadalmak feltétel nélkül hittek a Tudomány mindenhatóságában. A kormányok – nem utolsó sorban a II. Világháború tapasztalatai miatt – jócskán pumpáltak pénzt mindenféle kutatásba. Ám a csodák elmaradtak, és a túlzott várakozásokat a gyanakvás váltotta fel. Miközben az akadémikus tudományok respektje jócskán csökkent, a pénzszagra megjelennek a butaság vámszedői, a szélhámosok is. A különféle áltudományok művelői a „nagy tudományok” attribútumaival felszerelkezve igyekeznek eladni a dolgaikat, ráadásul ritkán strapálják magukat új ötletekkel, gyakran csak régi babonák szellemeit idézik meg. De a tudomány berkeiben is akadnak szélhámosok, akik a maguk kaszagépét igyekeznek járatni. Nem nehéz rájönni, hogy sok „tudós” és „áltudós” ugyanolyan imamalmot teker, csak a malom festése más.
A laikus meg csak kapkodja a fejét, vajon igaz-e, amit a tévében mondanak, az újságban írnak? Neki konkrét kérdései vannak: Egyen-e margarint? Használjon-e mikrosütőt? Bevegye-e az x gyógyszert? És rendre ellentmondó válaszokat kap. Csak egyetlen kérdésre nincs válasz: kinek higgyen? Eszembe jutnak Ráth-Végh István remekbe szabott írásai, amik szórakoztató stílusban állítottak görbetükröt az emberi butaságnak. Ám ezek a butaságok nem voltak mindig butaságok, sokat valaha tudományos elméletként tartottak számon. Például Miskolczi Gáspár 1702-ben már komolyan kételkedik a hivatalos nézetben, miszerint az „Egeretskék a barmok ganéjjából, és egyéb otsmányságokból teremnek”, és felveti annak lehetőségét, hogy „egy hímnek az ő nőstényével való egyesülése által nemzenek”. Ne tessék mosolyogni, egy paradigmaváltás tanúi vagyunk! Inkább azon érdemes elgondolkodni, hogy vajon a mai „tudományos elméletekből” mit fog tévelygésnek, butaságnak, áltudománynak minősíteni az utókor. Nem tudjuk.
A tudomány határai című könyv szerzői többször hangsúlyozzák, nincs olyan általános módszer, amivel az igazi tudomány ismérveit megadhatnánk. Nem várhatunk a tudománytól tévedhetetlenséget (ez legfeljebb az áltudományok sajátja), és nagyon nehéz eldönteni, hogy valamit tudományosnak tekinthetünk-e. A mű számos példája világosan mutatja, hogy a tudomány és áltudomány közötti demarkációs vonalat mindig csak az adott eset részletes és körültekintő elemzésével lehet meghúzni, generális szabályok nélkül. A könyv megerősítette azt a meggyőződésemet, hogy a tudomány is csak egy kulturális jelenség és a tudomány-áltudomány vita egy retorikai eszközökkel folytatott játszma. Mégis van egy különbség: a tudomány modelljei működnek, az áltudományéi meg nem. A szerzők erős kritikát fogalmaznak meg az oktatással szemben, amely egy naiv képet fest a tudományról és felesleges ismeretekkel tömi a diákok fejét. Ahelyett, hogy azt tanítaná meg, hogyan működik a tudomány, s mi laikusok hogyan választhatjuk ki egy kérdésben a megfelelő szakértőt. Ez a könyv remek vitaindító és egy lépéssel előrébb visz. Ráadásul szórakoztató, élvezetes olvasmány, ami bátran ajánlható tanároknak, diákoknak, kutatóknak egyaránt.
Kapcsolódó recenziók
- A RELATIVIZMUS HATÁRAI: VAJON LÉTEZIK-E DEMARKÁCIÓ A RELATIVIZMUSON BELÜL? (Brendel Mátyás, Magyar Tudomány, 2011-05-10)
- Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zemplén Gábor: A tudomány határai (blog, Moly, 2009)
- Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zemplén Gábor: A tudomány határai (Sümegi András, IPM, 2010-02)
- Érdeklődésünk határtalansága: Typotex (Tandori Dezső, Új Könyvpiac, 200-03-01)
- A tudomány határai (, MATISZ, 2009.05.05.)
- A Föld márpedig lapos „Mindenfélét lehet állítani, de tessék bizonyítani!” (Molnár Csaba, Magyar Nemzet, 2009-01-10)
- Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zempléni Gábor: A tudomány határai (Makai Péter Kristóf, Ekultura, 2008-12-22)
- [a könyv címe] (Csorba F. László, Természet Világa 2008/12. 575.oldal, 2008. december)
- A demokratikus tudásátadás és az áltudományok (Mund Katalin, Liget, 2008-11)
- A tudomány határai (Osman Péter, Műszaki Magazin, 2008/9)
- "A tudós is ugyanolyan laikus" - Kutrovátz Gábor, Láng Benedek, Zemplén Gábor tudománykutatók (Barotányi Zoltán, Magyar Narancs, 2008-10-23)
- A tudomány határai (Osman Péter, Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle (MSZH), 2008. október)
- A tudomány határai (Füstös László, Fizikai Szemle, 2008/6.)
- Határta(la)nítás (Dr. Osman Péter, Új KönyvPiac, 2008. október)
- Ex libris (Pléh Csaba, ÉS, 2008-09-29)
- A madár sem hallgat az ornitológusra (Berényi Dénes, Élet és Tudomány, 2008. október 10.)
- Határvillongások (Bárány Tibor, Élet és Irodalom, 2008-8-18)
- Végy egy jó pohár vizeletet! (Kerekes Tamás, www.virtus.hu, 2008. július 28.)
- Két vitairat a Typotextől (Ádám Zita, Népszabadság, 2008. június 5.)