
Kiadás: Első kiadás
Megjelenés: 2010
Oldalszám: 402 oldal
Formátum: A/4
ISBN: 978-963-2792-90-3
Témakör: Filozófia
Eredeti ár: 6500 Ft
Webshop ár: 4875 Ft
KOSÁRBA
Képes filozófiatörténet
Életre szóló könyv. Ha törekszünk felfogni, megérteni mindazt, amit elmond, s a magunk számára tovább is szőni az elénk táruló gondolatokat és felismeréseket, szinte egy életen át lehet olvasgatni, hiszen a szó minden értelemében óriási anyag van benne: az emberiség egyetemes civilizációjának filozófiatörténete. És egész életünkön át hasznát vehetjük a belőle meríthető tudásnak, műveltségnek, az innen tanulható gondolkodási képességnek és -készségnek. Mindezek által, mindezeken túl pedig elsajátíthatunk általa egy olyan különösen fontos minőséget, amely rohamosan fogyni látszik e szép mai világunkban (s vele fogy a civilizációnk megújuló képessége): a szellemi igényességet, a dolgok lényegének megismerésére és megértésére törő gondolkodás szeretetét és képességét.
Ez a 400 oldalba sűrített áttekintés is megragadó bizonysága annak, milyen csodálatos tudomány a filozófia: az ember szellemi alkotásainak egyik legmagasabb vonulata, amely segít megérteni a világot, úgyszintén önmagunkat, segít megtalálni a helyünket az életben, és irányfényeket és támaszokat ad a mindezekről való gondolkodáshoz. Amint olvashatjuk, a filozófia huszonöt évszázaddal ezelőtt született meg; s szinte egyszerre bukkant fel az ókori Görögországban, Indiában és Kínában. A filozófusok a kezdetektől fogva igyekeztek racionális magyarázatot adni a világról: érvekkel alátámasztott, logikailag következetes elméleteket nyújtani arról, ami körülvesz minket. S nekünk, laikusoknak bizonyára ez a legfontosabb, amit tőlük eltanulhatunk: a módszeres gondolkodásra törekvés, az elemzés elsődlegessége a dolgok - s köztük önmagunk - megismerésében, s hogy támaszkodni kell, akár velük vitatkozva is, az előttünk jártak eredményeire.
400 oldalon természetesen csak az egyetemes filozófia univerzumának legfőbb jellemzőit, irányzatait, iskoláit lehet valamelyest bemutatni, a legkiemelkedőbb filozófusok közül néhánynak a munkásságából valamit felvillantani. Panaszunk itt csupán egy lehet, az is csak az eredeti, holland kiadóra: nagyon hiányzik e kötetből egy jó tárgymutató.
Alapos filozófiai műveltséget ez az összeállítás nem adhat, de ráérezhetünk belőle ennek az univerzumnak a nagyságára, szépségére, jelentőségére, meríthetünk belőle viszonylag jó tájékozottságot, s főként közelebb kerülhetünk a nagyra - mert megismerésre - törő gondolkodás világához. S aki fogékony a szellemi értékek megbecsülésére, abba ez biztosan felkelti - vagy tovább erősíti - a filozófia szeretetét. Művüket a szerzők így jellemzik: Kezdettől fogva arra törekedtünk, hogy a filozófia történetét közérthető, befogadható nyelven ismertessük meg a szélesebb olvasóközönséggel. A képanyag a történeti, társadalmi kontextus megismerését kívánja elősegíteni, de egyúttal az egyes korszakok tudományos, művészeti és vallási aspektusairól is igyekszik képet nyújtani. A könyv kilenc fejezetből áll, a gondolkodás történetét az ókortól, Indiától és Kínától egészen napjainkig tekinti át. Az egyes fejezetek elején a tágabb értelemben vett kontextust áttekintő részek állnak. Emellett szó esik az egyes korokra, kultúrákra jellemző filozófiák sajátosságairól is. A főszöveget az illusztrációk mellett a legfontosabb filozófusok életrajzai, idézetei egészítik ki.
Az illusztrációk: e kötet egyben egy csodálatos, gazdag és a szó minden értelmében sokszínű kultúrtörténeti képtár is. Szerfelett kellemes pihentetőül, s megragadó élményként is szolgál e képek nézegetése.
Kapcsolódó recenziók
- Bölcsességböngésző (Kondor Attila, Ózon Összművészeti Magazin , 2011. október)
- A filozófia képes kultúrtörténete (Buda Béla, typotex.hu, 2011-07-14)
- Tüneményes-tudományos Typotex (Tandori Dezső, Könyvhét, 2011-06-01)
- A filozófia globális története (Berényi Dénes, Élet és Tudomány, 2011-05-23)
- Filozófiák (Hegyi Zoltán, Magyar Nemzet, 2011-03-12)
- Képes filozófiatörténet (Osman Péter, Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) Hírlevél, matisz.hu, 2011-02-22)
- A legnagyobb kincs egy kötetben (Tornai Szabolcs, Új Könyvpiac, 2010-02-01)
- Szentjánosbogarak a kertben (Végh Attila, Magyar Hírlap, 2010-12-21)